Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı Mart 2022'ye Kadar Meşher'de Sergilenecek!

Kuratörlüğünü Deniz Artun'un yaptığı Ben-Sen-Onlar 1850-1950 arasında Türkiye'de yaşamış ve yaratmış kadın sanatçıların eserlerinden bir seçki oluşturuyor. İsmini Şükran Aziz'in bir eserinden alan sergi, sanat tarihi tarafından kaydedilememiş kandınları tek tek fark etmenin yolunu araştırıyor. 

Giriş katı “Ben”, aynada kendi mütevazı varlıklarıyla karşılaşan şöhretsiz kadınlara odaklanıyor. Serginin farklı köşelerine yerleştirilen aynalar, tek bir kadının birkaç yüzünü yakalamaya çalışıyor. Kadınların, tarihten kendi kendilerini sildikleri, adlarının üzerini bile bile karaladıkları da oluyor. Dolayısıyla ayna, bazen de, eskiz aşamasında terk edilmiş eserleri ya da kariyerleri bir dev aynasına yansıtmaya ve onları “büyütmeye” yarıyor.

Birinci kat “Sen”, yumuşak ve birleştirici olan öteki ile karşılaşmaları anlatıyor ve öncelikli “sen” olarak çocukları çağırıyor. Portrelerin ve otoportrelerin çoğu, anne olmanın ya da olmamanın deneyimi ve öznellik, aile olmanın tanımı ve şefkat, sanatçı olmanın gücü ve ölümsüzlük hakkında düşünmek üzere davet ediliyor. Ayrıca “sen”, anneliğin idealindeki kutsallık ile çıplaklığın ideasındaki tenselliği karşı karşıya yerleştiriyor.

İkinci kat “Onlar”, kadınlara başkalarının gözünden bakıyor. Çiçek, özellikle vazoda olduğunda, başkaları tarafından kadınlara yakıştırılan sıfatları taşıyor: duygusal, kırılgan, amatör ruhlu, sıradan, domestik ve dekoratif. Pek çok sanatçı kadın, kendisinden güvenli ve zarif olanı resmetmesi beklendiği için, ancak vazoda çiçekler boyayarak resim yapabiliyor. Sergiye, hiçbir öncelik gözetilmeden, neredeyse kendiliğinden saçılan çiçekler, şematik aile ağacının, çizgisel bir sanat tarihinin de alternatifini temsil ediyor. 

Ben-Sen-Onlar, 117 sanatçıdan 232 eserle Meşher binasının üç katına yayılan sergiyi 27 Mart 2022'ye kadar sergiyi ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Kaynak: Meşher