FRANSIZ EKOLÜ ÇAĞDAŞ SANATÇILARIMIZDAN SELİM TURAN’NIN YAPI KREDİ YAYINLARI’NIN 2016 TARİHİNDE YAYINLADIĞI SELİM TURAN KİTABINDA BASILI OLAN “GELİN VE DAMAT” İSİMLİ YAPITI.

Lot 112

SELİM TURAN (1915 - 1994) 

Selim Turan, 1915 yılında İstanbul’da doğdu. 1935 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Resim Bölümü’ne girdi ve 1938’de mezun oldu. Akademi’deki hocaları Feyhaman Duran, Nazmi Ziya, Zeki Kocamemi ve Leopold Levy’dir. 1941’de bir grup atölye arkadaşı ile “Liman Sergisi” olarak bilinen sergiyi açtı. 1947’de Fransız Hükümeti’nin bursu ile Paris’e giderek çeşitli atölyelerde resim çalışmalarını sürdürdü. Ranson Akademisi’nde, Fontaineblue Sanat Okulu’nda, Goetz Akademisi’nde dersler verdi. Sanatçı nonfigüratif resimleri ile "Salon de Realites Nouvelles"e katıldı. İlk nonfigüratif kişisel sergisini 1950’de "Galeri Breteau"da açtı ve daha sonra "Salon de Mai" ile "Salon de Comparaison"da eserlerini sergiledi. 1975-79 yılları arasında mermer heykeller de yapan sanatçı, mobil adı verilen ilk hareketli heykellerini 1976’da gerçekleştirdi. Paris öncesinde izlenimcilik ve kübizm akımlarının etkisi taşıyan manzara resimleri ve toplumsal içerikli resimler yapan Turan, daha sonra soyut sanata yöneldi. Çizgi ve leke uyumu, denge, ilişki, kompozisyon karakteri, Selim Turan’ın soyut çalışmalarını belirleyen başlıca niteliklerdir. Doğu sanatları, kaligrafi ve Anadolu folklorları etkisinde, lirik soyut ve figüratif soyut yapıtlar gerçekleştirdi. Çağdaş Türk Resmi’nde soyutçu yöndeki çalışmalarıyla öncüler arasında yer alır. 1994 yılında Paris’te vefat etmiştir.

 

Selim Turan - Gelin ve Damat

Bu eser Yapı Kredi Yayınları'nın 2016 yılında yayınladığı Selim Turan "Tez - Antitez - Sentez" kitabının 416. sayfasında yer almaktadır.

Kontrplak üzeri yağlıboya

86x34 cm

imzalı

 

Açılış Fiyatı: 12.000 TL

Pey vermek için tıklayınız.