DOĞANÇAY’IN BASKI ÇALIŞMALARININ BAŞLANGICI OLAN DÖNEMİN DAVID HOCKNEY, ED RUSCHA, RICHARD DIEBENKORN, JOSEF ALBERS, JIM DINE GİBİ ÖNEMLİ SANATÇILARININ LİTOGRAFİ ESERLERİNİ BASAN MEŞHUR TAMARIND LITOGRAFİ ATÖLYESİ’NDE BASTIRDIĞI “DUVARLAR SERİSİ” LİTOGRAFİSİ

Lot 55

BURHAN DOĞANÇAY (1929 - 2013)

1929 yılında İstanbul'da doğdu. Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gördü. Resim sanatına olan ilgisi bu dönemde, babası ressam Adil Doğançay'ın katkısıyla biçimlenmeye başladı. 1953 yılında ekonomi dalında doktora yaptı. 1962'de New York'a yerleşti. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli sergiler gerçekleştirmiş olan sanatçının resimleri Guggenheim Müzesi'nde de bulunmaktadır. Burhan Doğançay'ın grafiti tekniği paralelinde, duvar üzerine yapıştırılmış ilanlardaki aşınmış ve yıpranmış kağıtların yarattığı görsel etkiler, üçüncü boyut ve espas arayışlarına ilişkin kompozisyonları, soyut-kavramsal bir sanat anlayışının ürünleridir. Son resimlerinde bu renksel oluşumlar, kolaj tekniğinin doğal ifade olanaklarıyla bütünleşmektedir. 2013 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

 

Burhan Doğançay - "Duvarlar Serisi"

ÖNEMLİ; Doğançay'ın baskı çalışmalarının başlangıcı olan Tamarind Atölyesi'nde bastırdığı litografilerden. "Detaylar" bölümünü okumanızı tavsiye ederiz.

Litografi

75x54 cm

imzalı

 

Açılış Fiyatı: 6.000 TL

Pey vermek için tıklayınız.