İtalo Calvino'nun "Görünmez Kentler" Romanından Esinlenen "Hareket Edenen Anılar" Sergisi Fişekhane'de Ziyaretçilerle Buluşuyor...

Ayça Okay Küratörlüğündeki sergi,  Contemporary İstanbul Vakfı iş birliği ile, İstanbul’un tarihi katmanlarından Fişekhane’ de “Hareket Eden Anılar” sergisi ile izleyiciyle buluşuyor. Işığın yardımı ile iz bırakılarak üretilen fotoğraflar ve bilgisayar teknolojileri kullanılarak üretilen yeni medya eserler, teknolojinin gelişim yolculuğunun sanata olan etkisine izleyicinin tanıklık etmesini sağlarken, temsiliyet ile deneyimlemenin üzerine düşünmeye davet etmektedir.

Hareket Eden Anılar, 1846 yılında inşa edilmiş yapay mekân ile doğal mekân arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları izleyici ile buluşturmayı hedefliyor. Fişekhane mimarisinin geometrisi ile eserlerde doğaya referans veren imgelerdeki tekrar arasında morfolojik bir bağ kuruluyor. Sergi mekânının strüktüründe yer alan birbirini tekrar eden modüller ile hareket halindeki su parçacıkları, yelpaze mercanları, dalgalar ya da kaskatı kesilmiş buzullar ile birbirine kenetlenmiş aynaların yüzeyleri sessiz bir anlaşma ile uyum içerisindedir. Bazı eserlerin yerleşiminde ortaya çıkan ikililik kavramı ise rastlantı değil. Hareketli imgelerin müdahaleci üslubu, izleyicinin planlı seyir halindeyken, etkileşime davet edilerek rotasını değiştirmesine neden oluyor.

Sergi, 27 Mayıs – 6 Ağustos tarihleri arasında, Fişekhane bünyesindeki sanat mekanı Cocoon’da sanatseverlerle buluşuyor.