Kasım 2023 Sergi Rehberi

Akbank Sanat – Karma Sergi, Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi

14 Eylül – 11 Kasım 2023

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

Akbank Sanat ve Resim ve Heykel Müzeleri Derneği işbirliğiyle düzenlenen Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması, Türkiye'nin sanat dünyasına 30 yıldır destek sağlayan bir girişimin sonucunda gerçekleşiyor. Bu yarışmada, çağdaş sanat alanında genç yeteneklerin gelişimine katkıda bulunmak hedefleniyor. Jürinin seçtiği 19 genç sanatçının eserleri, Akbank Sanat'ta özel bir sergi için yerini alacak. Sergi, resim, heykel, fotoğraf, video ve enstalasyon gibi çağdaş sanatın farklı ifade biçimlerini içeren eserlere ev sahipliği yapacak. 14 Eylül ile 11 Kasım 2023 tarihleri arasında, sanatseverler bu özel sergiyi Akbank Sanat'ta ziyaret edebilecekler.

 

Macar Kültür Merkezi – Haydar Özay, “Petőfi İlk Kez İstanbul’da”

21 Eylül – 15 Kasım 2023

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

Liszt Enstitüsü - İstanbul Macar Kültür Merkezi, 2023 yılı boyunca, 1848-49 Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı'nın önemli liderlerinden ve Macar ulusal şairi olarak kabul edilen Sándor Petőfi'nin 200. doğum yıldönümünü bir dizi etkinlikle coşkuyla kutlamaya devam ediyor. Bu kutlamaların bir parçası olarak, ressam Haydar Özay, şairin şiirlerinden ve yaşam hikayesinden ilham alarak hazırladığı 32 tablodan oluşan özel bir resim sergisini sunuyor.Haydar Özay, daha önce Aşık Veysel, Nazım Hikmet gibi büyük isimlere odaklanmış bir sanatçıdır. Edebiyat, şairlik ve tiyatro gibi farklı sanat alanlarına tutkusuyla eserlerini sürekli olarak zenginleştirmiştir.

 

Artweeks Akaretler

3 – 16 Kasım 2023

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

İstanbul'un merkezi konumunda bulunan tarihi evlerin sıralandığı Akaretler Sıraevler`de, sanat ve keyifi bir arada sunan Artweeks Akaretler, sanat tutkunları ve sanatçıları bir araya getirerek, farklı sanat dallarından eserlere ilgi duyanlar için muhteşem bir fırsat sunuyor. Bu etkinlik, sanatın çeşitliliğini ve yaratıcılığını kutlayan bir platform olarak, sanatseverler ile sanatçılar arasında anlamlı bağlar oluşturmayı amaçlıyor.

 

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü – Karma Sergi, “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat”

11 Ocak – 26 Aralık 2023

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Beyoğlu`nda bulunan, "Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat" başlıklı serginin küratörlüğünü Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo üstleniyor. Bu sergi, resmi belgelerden, güncel basından, tablolardan, filmlerden, şarkılardan ve fotoğraflardan oluşan bir dizi yazılı ve görsel malzemeyi bir araya getirerek İşgal İstanbul'un siyasi ve günlük yaşamını incelemeyi amaçlıyor.

 

Performistanbul – Naz Balkaya & Emily Demetrio – “We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054”

15 Eylül – 30 Aralık 2023

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

Naz Balkaya ve Emily Demetriou tarafından oluşturulan sanatçı ikilisi Panicattack Duo, Performistanbul'un küratörlüğünde (Simge Burhanoğlu ve Azra İşmen) düzenlenen "We are not alone: Panicattack Duo Retrospektif, 2054" başlıklı sergi ve performans serisi ile 15 Eylül'de Performistanbul'da izleyicilerle buluşuyor. Bu ikili, feminen bilgiyi ve dışlanmış uygulamaları keşfetmeyi ve bu yolla sorunları çözmenin yolunun bu olduğuna inanıyor. "We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054," ikilinin pandemi sonrası sunacakları ilk çalışma serisini temsil ediyor ve Performistanbul'un üç katına yayılıyor. Bu performatif sergi, canlı performansların yanı sıra resimler, heykeller, çeşitli karışık medya eserleri, videolar ve ses işlerini içeren bir yerleştirme sunmaktadır. Performanslarla canlandırılan yerleştirme, ikilinin sanat kariyerleri boyunca yaptığı kurgusal çalışmaları kronolojik sırayla sergilerken aynı zamanda dönemin politik ve tarihi olaylarını da gözler önüne seriyor.

 

Türkiye İş Bankası Müzesi – Karma Sergi, “Yaşasın Cumhuriyet”

Yıl sonuna kadar pazartesi günleri hariç ziyaret edilebilir

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

Türkiye İş Bankası Müzesi`nde bulunan, Mustafa Kemal Atatürk'ün meşhur sözüne atıfta bulunarak, "Siyasi ve askeri başarılar, eğer ekonomik başarılarla taçlandırılmazsa, uzun vadeli sonuçlar üretmez." ilkesinden yola çıkarak, Cumhuriyetin 100. yılını coşkuyla kutlamak amacıyla hazırlanan sergi, ekonomik ve sosyal hayatın gelişmesine odaklanıyor.

 

Arter – Sarkis, “Sonsuz”

4 Mayıs 2023 – 4 Şubat 2023

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

Arter Dolapdere`de bulunan, Emre Baykal'ın küratörlüğünü üstlendiği "SONSUZ" sergisi, 1980'li yıllara tarihlenen eserlerden başlayarak sanatçının 2015 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için tasarladığı "Respiro" adlı yerleştirmesinin yanı sıra Arter Koleksiyonu'na bağışladığı neon ışıklı ve aynalı yapıtlarını da içeriyor. Sarkis, eserlerini mekânlarla birlikte düşünme, mekânsal bağlamlar oluşturma veya yeni mekânlar tasarlama fikriyle her sergilenişte değişmeye ve yorumlamaya açık tutar. "SONSUZ" başlıklı kişisel sergisinde, Arter Koleksiyonu'nda bulunan yapıtlarını seçerek, farklı mecralarda ürettiği yapıtların benzersiz belleklerini birbirleriyle ilişkilendirirken, onları sergi mekânına yeni bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Pera Müzesi, Karma Sergi – “Tam Yerinden”

26 Ekim 2023 – 24 Mart 2024

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

İstanbul'un temsil tarihini yenilikçi bir bakış açısıyla değerlendirmeyi hedefleyen sergi, panoramik resimler ve fotoğraflar aracılığıyla "panorama" formunun tarihini ele alıyor. Bu eleştirel çerçevede panoramik görüntülerin geçmişini, farklı boyutlarını ve bağlamlarını inceliyor. Görüntülerin üretim ve tüketim süreçlerini derinlemesine ele alırken, bu görüntülerin farklı izleyici kitlesi arasındaki dolaşımını, algılanma şekillerini ve yıllar içinde çeşitli medya arasındaki ilişkileri sorguluyor. Sergide daha önce hiç sergilenmemiş ve yayımlanmamış bir erken on dokuzuncu yüzyıl panoraması ilk kez gün yüzüne çıkarılıyor. Ayrıca, Barker, Gudenus, Schranz, Melling, Dunn, Robertson gibi İstanbul'a panoramik bir bakış sunan sanatçıların eserlerinden bazıları da sergileniyor. Bu sergi, panoramik görüşün İstanbul'un tarihini yangın felaketlerinden sanayileşmeye kadar farklı unsurları nasıl belgelediğini açığa çıkarıyor.

 

Pera Müzesi, Karma Sergi – “Gelecek Hatiraları”

26 Ekim 2023 – 24 Mart 2024

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu'ndan esinlenen "Gelecek Hatıraları" adlı sergi, nesnelerin hatırlananlarla nasıl ilişkilendirildiğine odaklanırken, çağdaş sanat eserleri aracılığıyla hafıza ile gelecek arasındaki bağları keşfetmektedir. Bu sergi, hatıra olarak kabul edilen, belirli bir yer ve zamanı çağrıştıran veya koleksiyon haline getirilen nesnelerin kültürel ve sembolik değerini ve anlamını kişisel hikayelerle bölgenin hafızasıyla örüyor.

 

Lale Vakfı – Andy Warhol, “İstanbul”

18 Ekim 2023 – 31 Mart 2024

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

Yirminci yüzyılın en etkili çağdaş sanatçılarından ve Pop-art hareketinin öncüsü olan Andy Warhol'un 125 eserini içeren "Andy Warhol-İstanbul" Sergisi, sanatseverleri İstanbul Lale Müzesi'nde ağırlıyor.

 

Borusan Contemporary – Mat Collishaw, “Aritmi”

14 Eylül 2023 – 18 Ağustos 2024

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

Çağdaş sanatın öncü isimlerinden Mat Collishaw'un özel seçkisi, aralarında Borusan Contemporary tarafından sipariş edilen mekâna özgü bir heykelin de bulunduğu eserleri içeriyor. Bu seçki, Alice Sharp'ın küratörlüğünde izleyiciyle buluşuyor. Aritmi, doğa ile duyular ve hayal gücü arasında bağlantı kurmayı, farklı bakış açılarıyla önermeyi amaçlayan bir etkinliktir. 14 Eylül Perşembe günü Perili Köşk'te gerçekleştirilecek basın toplantısı ile sanatseverlerle buluşacak.

 

Ara Güler Müzesi – Ara Güler, “Bir Avuç Güzel İnsan”

Süresiz

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2023

Ara Güler'in genç yaşlarda edebiyata duyduğu ilgiden ilham alarak çektiği Türkiye ve dünya edebiyatının önde gelen isimlerinin portrelerini içeren "Bir Avuç Güzel İnsan" adlı sergi, ziyaretçilerini Ara Güler Müzesi'nde karşılıyor. Bu sergi, Ara Güler'in çektiği Türkiye ve dünya edebiyatının önde gelen figürlerinin portrelerini içeriyor ve aynı zamanda Ara Güler'in edebiyatçılarla kurduğu dostluklara da ışık tutuyor.